10 قابلیت کاربردی پلی استیشن 5 که نمی دانستید

10 قابلیت کاربردی پلی استیشن 5 که نمی دانستید

روز به روز به تعداد قابلیت‌های مخفی یا کاربردی پلی استیشن 5 که بسیاری از کاربران از وجود آن‌ها بی اطلاع هستند افزوده می‌شود. بسیاری از این ویژگی‌ها می‌توانند تجربه استفاده از کنسول را برای کاربران ارتقا دهند اما کمپانی سونی اشاره مستقیمی به وجود چنین قابلیت‌هایی روی کنسول نسل نهمی خود نمی‌کند. در ادامه این مطلب به 10 قابلیت کاربردی پلی استیشن 5 که کمتر کسی از وجود آن‌ها مطلع است اشاره می‌کنیم.

چراغ‌های کنترلر DualSense

10 قابلیت کاربردی پلی استیشن 5 که نمی دانستید

احتمالا از نحوه روشن شدن چراغ‌های LED زیر تاچ پد کنترلر دوال سنس اطلاع دارید. این چراغ‌ها نمایان‌گر شماره بازیکنان هستند و اگر یک عنوان پلی استیشن 5 را به صورت چهار نفره با دوستان‌تان بازی کنید می‌توانید مشاهده کنید که LEDهای این کنترلر به شکل زیر چهار بازیکن را از هم متمایز می‌کنند. اما نکته دیگری هم در این نحوه دسته بندی بازیکنان وجود دارد.

بازی‌های پلی استیشن 4 که روی پلی استیشن 5 اجرا می‌شوند، به صورت هم زمان از ترکیب رنگی چراغ‌های کنترلر DualShock 4 برای تمایز بازیکنان و چراغ‌های دوال سنس استفاده می‌کنند. بازیکنان به ترتیب با یک چراغ و رنگ آبی، دو چراغ و رنگ قرمز، سه چراغ و رنگ سبز و چهار چراغ و رنگ بنفش از هم متمایز می‌شوند و همان طور که مشخص است این ترکیب رنگ از دکمه‌های کلاسیک پلی استیشن الگو برداری شده‌اند. با این قابلیت کاربردی پلی استیشن 5 می‌توانید به راحتی کنترلرها را از هم تشخیص دهید.

میکروفون در بازی‌های چند نفره

10 قابلیت کاربردی پلی استیشن 5 که نمی دانستید

اگر بیش از یک کنترلر را به پلی استیشن 5 متصل کرده باشید تنها می‌توانید از یکی از میکروفون‌های داخلی کنترلرها استفاده کنید. برای مثال اگر میکروفون کنترلر یک فعال باشد، میکروفون کنترلر دو غیر فعال خواهد بود و به محض فعال کردن میکروفون کنترلر دو، میکروفون کنترلر یک غیر فعال می‌شود. البته این به معنی لزوم فعال بودن میکروفون‌ها نیست و می‌توانید هر دو میکروفون را به صورت هم زمان غیر فعال کنید.

قطع صدای کنسول

10 قابلیت کاربردی پلی استیشن 5 که نمی دانستید

یک قابلیت کاربردی پلی استیشن 5 دکمه میکروفون کنترلر دوال سنس است که علاوه بر کنترل فعالیت میکروفون داخلی کاربرد دیگری هم دارد. با نگه داشتن دکمه میکروفون به مدت دو ثانیه، صدای خروجی کنسول پلی استیشن 5 به کلی قطع می‌شود و هیچ خروجی صدایی از هیچ یک از دستگاه‌های پخش صدای متصل به این کنسول (تلویزیون، هدست، بلندگو و …) پخش نخواهد شد. با فشردن دوباره این دکمه وضعیت صدای دستگاه به حالت عادی باز می‌گردد.

قابلیت دسترسی آسان پلی استیشن 5

10 قابلیت کاربردی پلی استیشن 5 که نمی دانستید

تمامی کنسول‌های بازی از قابلیت خواننده متن برای راهنمایی افراد کم بینا یا نابینا در منوی سیستم عامل خود بهره می‌برند، اما این قابلیت در ابتدای استفاده از پلی استیشن 5 می‌تواند به طور خودکار فعال شود. اگر وقتی برای اولین بار پلی استیشن 5 را روشن می‌کنید به مدت 60 ثانیه به هیچ دکمه‌ای دست نزنید، کنسول به صورت خودکار قابلیت خواننده متن نرم افزار را فعال می‌کند.

برای دسترسی به تنظیمات کلی این قابلیت و فعال یا غیر فعال کردن آن هم می‌توانید از مسیر زیر به منوی تنظیمات آن بروید.

Settings > Accessibility > Screen Reader

اتصال بلوتوث دوال سنس

10 قابلیت کاربردی پلی استیشن 5 که نمی دانستید

علاوه بر امکان اتصال یک کنترلر جدید به پلی استیشن 5 از طریق اتصال کابل شارژ و روشن کردن دوال سنس، می‌توانید این کنترلر را با اتصال بلوتوث و بدون نیاز به کابل هم به کنسول متصل کنید.

برای اتصال، باید ابتدا به منوی Accessories و بخش Bluetooth Accessories کنسول بروید. در مرحله بعد، باید اتصال بلوتوث کنترلر غیر فعال را روشن کنید. برای انجام این کار، همانند کنترلرهای دوال شاک 4، باید دکمه Create و PlayStation روی دوال سنس را به صورت هم زمان  مدت پنج ثانیه نگه دارید و پس از چشمک زدن چراغ‌های کنترلر متوجه روشن شدن اتصال بلوتوث کنترلر خواهید شد.

حالا می‌توانید با پیدا کردن نام  Wireless Controller در میان دستگاه‌های بلوتوث پیدا شده روی پلی استیشن 5، کنترلر دوال سنس خود را بدون نیاز به کابل شارژ به کنسول متصل کنید.

اتصال کنترلرهای پلی استیشن 3 و ایکس باکس به پلی استیشن 5

در حال حاضر تنها کنترلرهایی که می‌توان به صورت مستقیم به پلی استیشن 5 متصل کرد، دوال سنس و دوال شاک 4 هستند، اما راه دیگری هم برای اتصال کنترلرهای دیگر به این کنسول وجود دارد.

با استفاده از دستگاه‌های تبدیل اتصال، کنترلرهای پلی استیشن 3، ایکس باکس و حتی کنترلر Adaptive ایکس باکس را هم به پلی استیشن 5 متصل کنید. لازم به ذکر است که با استفاده از این کنترلرها تنها قادر به تجربه بازی‌های پلی استیشن 4 روی پلی استیشن 5 خواهید بود و بازی‌های مخصوص این کنسول تنها با استفاده از کنترلر دوال سنس قابل تجربه هستند. با این قابلیت کاربردی پلی استیشن 5 می‌توانید از کنترلرهای قدیمی‌تان هم استفاده کنید.

افزایش طول عمر باتری دوال سنس

10 قابلیت کاربردی پلی استیشن 5 که نمی دانستید

برای افزایش طول عمر دوال سنس باید قید برخی از قابلیت‌های جدید این کنترلر را بزنید. برای انجام این کار، باید به منوی Accessories و بخش Controllers مراجعه کنید. در این قسمت می‌توانید شدت عملکرد قابلیت‌هایی مانند بازخورد هپتیک، ماشه‌های تطبیق پذیر و نور LEDهای کنترلر دوال سنس را کم یا غیر فعال کنید. لاز به ذکر است که حتی اگر تنظیمات مذکور را تغییر ندهید، هنگام استفاده از میکروفون داخلی دوال سنس این قابلیت‌ها در ضعیف‌ترین شدت ممکن عمل می‌کنند تا روی کیفیت صدا تاثیر منفی نگذارند.

درب محافظ پایه پلی استیشن 5

10 قابلیت کاربردی پلی استیشن 5 که نمی دانستید

برای قرار دادن پلی استیشن 5 در حالت عمودی، می‌توانید آن را روی پایه‌ای که در جعبه کنسول قرار دارد مستقر کنید. یکی از مشکلات این پایه، ریز بودن محافظ پلاستیکی محل اتصال پلی استیشن 5 به آن است اما سونی برای جلوگیری از گم شدن این محافظ چاره‌ای اندیشیده است.

در قسمت داخلی پایه پلاستیکی پلی استیشن 5 که محل قرار گیری پیچ فلزی آن است، می‌توانید یک محفظه کوچک دیگر هم قرار دارد که مخصوص قرار گیری رویه پلاستیکی کوچک زیر دستگاه است و به راحتی از گم شدن آن جلوگیری می‌کند.

باز کردن قاب کنسول و گردگیری

10 قابلیت کاربردی پلی استیشن 5 که نمی دانستید

باز کردن قاب پلاستیکی پلی استیشن 5 بسیار ساده‌تر از آن چیزی است که انتظارش را داشته باشید. برای انجام این کار، باید گوشه‌های پشتی قسمت بالای کنسول را اندکی به عقب بکشید، سپس قاب کنسول را اندکی به سمت پایین فشار دهید. تنها نگهدارنده‌های قاب کنسول برآمدگی‌های بالایی آن هستند و پس از جداسازی آن‌ها، نیازی به اعمال نیروی بیش از حد برای باز کردن قاب کنسول نیست.

10 قابلیت کاربردی پلی استیشن 5 که نمی دانستید

پس از باز کردن لایه بیرونی کنسول، می‌توانید با استفاده از جاروبرقی معمولی گرد و خاک جمع شده در منافذ گردگیری مخصوص کنسول را تمیز کنید.

خارج کردن دستی دیسک داخل کنسول

10 قابلیت کاربردی پلی استیشن 5 که نمی دانستید

هنوز در سال‌های ابتدایی عمر پلی استیشن 5 قرار داریم و تا پایان عمر مفید ورودی دیسک این کنسول زمان زیادی باقی مانده است؛ اما در صورت بروز هر گونه مشکل، سونی راه ساده‌ای برای خارج کردن دیسک بازی‌های پلی استیشن 5 از این کنسول طراحی کرده است.

با باز کردن قاب بیرونی پلی استیشن 5 و دسترسی به فضای روی ورودی دیسک این کنسول، می‌توانید یک سوراخ کوچک روی آن مشاهده کنید که محل ورود پیچ گوشتی است. با چرخاندن پیچ گوشتی داخل این ورودی، می‌توانید دیسک گیر کرده داخل کنسول را به سادگی خارج کنید. البته این پیچ گوشتی در جهت عکس هم می‌چرخد و حتی می‌توانید از آن برای وارد کردن دیسک به دستگاه به صورت دستی هم استفاده کنید.

اگر نکات کاربردی مخفی دیگری در پلی استیشن 5 پیدا کرده‌اید که در این مطلب ذکر نشده، می‌توانید در قسمت نظرات با دیگر کاربران در میان بگذارید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا