راهنمای کنترل دمای کنسول های نسل جدید

مایکروسافت و سونی برای قرار دادن یک سیستم خنک‌کننده به ‌روز و سطح بالا روی پلی استیشن 5 و ایکس باکس سری ایکس هزینه زیادی را متحمل شده‌اند اما با این حال می‌دانیم که  پلی استیشن 5 و ایکس باکس سری ایکس/سری اس برای اجرای بازی‌ها گرمای زیادی را تولید می‌کنند. این مسئله باعث می‌شود که نگه داشتن کنسول در مکانی با تهویه مناسب و در دمای بهینه امری حیاتی تلقی شود.

تا جای ممکن کنسول را عمودی قرار دهید

اگر به تصاویر تبلیغاتی مختلفی که از ایکس باکس سری ایکس/سری اس و کنسول PS5 منتشر شده‌اند دقت کرده باشید حتماً متوجه شده‌اید که این دستگاه‌ها  به‌گونه‌ای طراحی شده‌اند که به صورت عمودی قرار بگیرند. سیستم تهویه و خنک‌کننده در حالت ایستاده بهترین عملکرد را از خود ارائه خواهد کرد. 

با دانستن این نکات سعی کنید کنسول‌های نسل بعدی خود را به صورت ایستاده قرار دهید. هر جایی که برای قرار دادن پلی استیشن 5 و ایکس باکس سری ایکس تعیین کرده‌اید،اطمینان حاصل کنید که برای قرارگیری عمودی کنسول فضای کافی داشته باشد. البته که می‌توانید هر دو کنسول را به صورت افقی و خوابیده هم استفاده کنید اما باید ریسک عملکرد نامطلوب تهویه را به جان بخرید چرا که در این صورت عملکرد بهینه سیستم خنک‌کننده کنسول‌ها را به خطر انداخته‌اید.

فضای کافی برای کنسول فراهم کنید

بدترین کاری که می‌تواند با پلی استیشن 5 و ایکس باکس سری ایکس انجام دهید این است که آن را در محیطی کوچک  کنار مودم اینترنت، آنتن یا گیرنده تلویزیون، سایر سیستم‌های گیمینگ یا جایی که تجهیزات الکتریکی زیادی وجود دارد قرار دهید. این کنسول‌ها به فضای کافی برای تنفس نیاز دارند، کافی است ببینید چه اتفاقی برای پلی استیشن 5 می‌افتد وقتی در محیطی با تهویه کم قرار می‌گیرد.

از حالت کم‌مصرف کنسول استفاده کنید

سونی و مایکروسافت قابلیت حالت کم‌مصرف (low-power mode) را به پلی استیشن ۵ و ایکس باکس سری ایکس اضافه کرده‌اند. این گزینه اختیاری به کنسول شما کمک می‌کند که برق کمتری مصرف کرده و گرمای کمتری هم تولید کند. که البته برای کاهش مصرف انرژی باید سرعت کندتر بالا آمدن و روشن شدن کنسول را تحمل کنید. این حالت باعث می‌شود که کنسول شما مدام روشن و در حال کار کردن نباشد.

زمانی که کنسول PS5 یا ایکس باکس سری اکس/سری اس شما در حالت کم‌مصرف خاموش شوند، به طور کامل از کار می‌افتند. اگر آن‌ها را در حالت مصرف پیش‌فرض قرار دهید ممکن است در ظاهر به نظر خاموش برسند اما باز هم قطعات در حال چرخش و کار کردن هستند. البته لازم به ذکر است که هیچکدام از این کنسول‌ها در حالت خاموش روی هر کدام از دو تنظیمات مصرف، داغ نخواهند کرد اما استفاده از حالت کم‌مصرف فرصت مناسبی برای کنسول شما فراهم می‌آورد که درصورتی که مورد استفاده قرار نگرفته‌اند، به استراحت بپردازند؛ بنابراین سعی کنید حالت کم‌مصرف کنسول را به عنوان حالت پیش‌فرض خود انتخاب کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا